1. Vocea patriotului Nationale ! Este a patriotului care moare dupa tarisoara lui draga ! Moare in intelesul cronologic , asteapta sa moara tarisoara si apoi El ! Cand tara este in necaz patriotul nationale se ridica si vrea rivolutie , vrea si vrea , vrea pentru El ! Moare tara ? N-are decat El vrea sa traga un gheseft ! 20 de ore pe saptamana este prea mult ! Azi lucreaza 18 , preda aceeasi materie toata viata , dar se simte epuizat ! Are trei luni de concediu platit , are tichete de vacanta , are sporuri ! Nu-i destul ! Mai vrea ! Intruchiparea , exponentul acestor Ei , in lene , in vacante exotice , in aspiratii fara fundament este Klaus Iohannes ! Este profesorul , presedintele care invatat cu cocoloseala „munceste pe rupte” , joaca golf , viziteaza Africa(pe banii contribuabilului) , aspira(fara a proba competente) la functia de Secretar NATO ! Domnilor /doamnelor cand revendicati ceva uitati-va in oglinda ! Il veti vedea pe domnul Iohannes ! Vocii patriotului nationale i se asociaza niste trompete surprinzatoare ! Dl Mircea Miclea care crede ca invatamantul modern trebuie sa construiasca metacompetente se aliniaza cu cerintele breslei careia ii apartine ! De ce autonomie cand este asa convenabila dependenta de politica PSD de subordonare a dascalimii ? De ce autodisciplina daca revolta este comandament pe unitate , revolta starnita de megalothymia ce le tulbura gandirea ! Dezamagire mare pentru mine ! Alta trompeta este dl Ciprian Mihali , autor al superbei carti Omul precar , Omul suveran ! Bun teoretician , apreciaza atitudinea omului suveran , dar in prezent se situeaza in tagma oamenilor precari care „pariaza in continuitatea vietii lor , fara sens si fara cautarea unui sens , pe sustinerea celorlalti(privatii spun eu) in cererile lor fundamentale de salvare , de ajutorare” ! „Precaritatea este revendicarea dreptului la viata deasupra drepturilor politice , juridice , sociale,” Dl Ciprian Mihali s-a inscris in partidul REPER , ce m-a bucurat aceasta decizie , la acel moment ! Ce dezamagit am fost cand pleda pentru omul precar din invatamant ! Apartenenta la breasla mai puternica decat statutul de educator in cazul celor doi ! Educator ? Auto-seducator consecinta unei hipertimii ?

2.Tigrul asiatic Coreea de Sud ! In anii ’90 in Asia se manifestau tigrii asiatici patru tari cu o dezvoltare accelerata , generata de economia de piata si de democratia liberala adica de adoptarea PPLL , proprietate , piata , libertate , lege ! Unul dintre ei este Coreea de Sud ! Bunastarea revendica mult , din ce in ce mai mult ! O guvernare populista aduce tara in faliment ! Datorii mari , inflatie , depreciere curs valutar , insolventa ! 1997 an dezastruos pentru Coreea de Sud! ! Se apeleaza la FMI ! Constrangeri severe , reduceri cheltuieli bugetare , rezerve valutare mici , falimente , someri , frustrari ! Presedintele Kim Dae-jung lanseaza reforme dureroase , dar necesare ! Salarii reduse cu pana la 40% , saptamana de lucru crescuta la 68 ore ! Pentru evitarea colapsului Coreea de Sud a primit 57 mld dolari de la FMI , 10 mld dolari de la Banca Mondiala ! Toate aceste imprumuturi , asistente erau consecinta credibilitatii Presedintelui Kim Dae-jung si a reformelor pornite de el ! Mult hulitul Geroge Soros viziteaza Coreea de Sud , are convorbiri cu Presedintele Kim Dae-jung la care „gaseste o viziune clara despre drumul de urmat” ! Soros cumpara bond-uri ale guvernului coreean ! Poporul , ce face ? Care-s valorile lui ? Valorizarea muncii(68 ore/saptamana) , discretia , respingerea atitudinii de victime , a statutului de oameni precari ! Statul lanseaza o campanie de colectare de bijuterii cu care sa mareasca rezerva de aur ! Nu confiscare , doar „amanetare” pe o perioada scurta , pana la echilibrare ! S-au facut cozi la depunerea bijuteriilor , s-au adunat 227 tone aur de la 3.510.000 de oreeni ! Tara a fost salvata si azi produce Hyundai , Kia , Samsung , K-Beauty , LG , CJ Group … In anul 2000 dl Presedinte Kim Dae-jung primeste Premiul Nobel si este calificat drept „The sunshine politician” pentru reforme si pentru tentativa de normalizare a relatiei cu Nord-Korea !

P.S. Imagine cu coreeni ajutand statul prin colectarea de aur !